Trenčianska univerzita bude v projekte koordinovať tri európske univerzity

09.07.2015

Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne je plnohodnotnou súčasťou európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania a výskumu, čo dokázala aj v konkurencii 167 projektov z celej Európskej únie, keď sa stala úspešným riešiteľom vo výzve WIDESPREAD – „Šírenie excelencie a podpora účasti“, v novom programovom období EÚ pre financovanie výskumu a inovácií Horizont 2020.

Práve v Trenčíne vďaka tomuto úspechu plánuje Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, pod vedením prorektora  prof. Ing. Dušana Galuseka, DrSc., vybudovať Excelentné centrum pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá (FunGLASS) na medzinárodne uznávanej úrovni. Budovanie tohto centra bude trvať do roku 2020 a jeho realizácia je rozdelená na dve fázy. Do projektu sú zapojené aj tri zahraničné univerzity a Inštitút skla a keramiky v Madride, ktoré bude Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne koordinovať:

- Univerzita Friedricha Schillera, Jena, Nemecko (FSU JENA)

- Erlangensko-norimberská univerzita Friedricha Alexandra (FAU)

- Padovská univerzita (UNIPD)

Že ide o naozaj rešpektovaných zahraničných partnerov, dosahujúcich celosvetovo uznávané výsledky, potvrdzuje okrem iných aj tzv. Šanghajský rebríček „Academic Ranking of World Universities“, zoznam 500 najlepších univerzít sveta, ktorý má v rámci svojich hodnotiacich kritérií aj počet nositeľov Nobelovej ceny či Fieldsovej medaily. Všetky tri univerzity sú nielen jeho súčasťou, ale aj súčasťou ďalších TOP zoznamov a ratingov.

Na pôde Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne sa už stretol aj koordinačný tím v rámci prezentácie etáp projektu, na ktorý plánuje univerzita využiť grant z programu Horizont 2020 a z nového Operačného programu „Výskum a inovácie“ v objeme viac ako 30 mil. eur. V prvej etape bude vypracovaný biznis plán, ktorý má za úlohu ukázať potenciál vybudovania excelentného centra ako medzinárodného strediska inovácií v oblasti aplikovaného výskumu pre Európsky sklársky priemysel.

Okrem vybudovania medzinárodného centra sa v druhej etapa ráta s vytvorením 25 pracovných miest pre kvalifikovaných vedeckovýskumných a administratívnych pracovníkov. Ich hlavnou špecializáciou bude výskum v oblasti skla so špeciálnymi vlastnosťami a funkcionalizácia povrchov bežných skiel. Výskum nezostane za dverami laboratória, ale jeho výsledky nájdu praktické využitie v energetickom, automobilovom, či stavebnom priemysle, ale aj v zdravotníctve.

Podľa rektora univerzity, doc. Ing. Jozefa Habánika PhD. sú zahraniční partneri neoddeliteľnou súčasťou projektu a centru FunGLASS poskytnú know-how už fungujúcich medzinárodných centier, či skúseností s ich využitím v praxi. Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne má už aj v súčasnosti v zahraničí uznávané, špičkovo zariadené pracovisko, zamerané na základný a aplikovaný výskum v oblasti skla a nekovových materiálov, kde spolupracuje s Ústavom anorganickej chémie SAV Bratislava, Fakultou chemickej a potravinárskej technológie STU Bratislava.





AIS E-learning Webmail Kontakty Strava Knižnica