Rozširujeme priestor slovenskej vedy v zahraničí

05.06.2015

Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne v silnej konkurencii 167 projektov z celej Európskej únie sa stala úspešným riešiteľom vo výzve WIDESPREAD – „Šírenie excelencie a podpora účasti“, v novom programovom období Európskej únie pre financovanie výskumu a inovácií HORIZONT 2020, a tak získala príležitosť vybudovať v Trenčíne Excelentné centrum pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá na medzinárodne uznávanej úrovni.

Budovanie Excelentného centra pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá (FunGLASS) bude trvať do roku 2020, pričom realizácia centra je rozdelená na dve fázy. Zámerom Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne je využiť grant z programu Horizont 2020 a z nového Operačného programu Výskum a inovácie v objeme viac ako 30 miliónov €. Základným pilierom pre vybudovanie centra FunGLASS je súčasné Centrum excelentnosti pre keramiku, sklo a silikátové materiály (CEKSiM).

V prvej fáze budovania centra FunGLASS univerzita pracuje na finančnom a biznis pláne, ktorý má za úlohu ukázať perspektívu a potenciál vybudovania excelentného centra pri Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne ako medzinárodného strediska inovačného potenciálu v oblasti aplikovaného výskumu pre Európsky sklársky priemysel a dobre fungujúce služby orientované na vysokoškolský vzdelávací systém, ktorý je schopný zabezpečiť kvalitné ľudské zdroje k zhodnocovaniu inovačného potenciálu.

V druhej fáze, už pri budovaní samotného excelentného centra, univerzita vytvorí priestor perspektívneho uplatnenia približne 25 kvalifikovaným vedeckovýskumným a administratívnym pracovníkom. Hlavnou špecializáciou centra bude výskum v oblasti skla so špeciálnymi funkčnými vlastnosťami a funkcionalizácia povrchov bežných skiel s cieľom modifikácie ich vlastností, pridania nových vlastností a zvýšenia ich pridanej hodnoty. Uvedený výskum nájde praktické využitie v podnikateľskej sfére energetického i automobilového priemyslu, v zdravotníctve a iných.

Na projekte univerzita spolupracuje so zahraničnými partnermi, ktorí dosahujú celosvetovo uznávané výsledky v oblasti vedy a výskumu. Pod vedením Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne sú do projektu zapojené aj nemecké univerzity v Erlangene a Jene, talianska univerzita v Padove a Inštitút skla a keramiky v Madride. Zahraniční partneri sú neoddeliteľnou súčasťou budovania centra FunGLASS poskytnutím know-how už fungujúcich medzinárodných centier a skúseností s ich využitím v praxi, podpory ďalšieho rozvoja a nadväzovania nadnárodnej spolupráce. Neoddeliteľnou súčasťou zhodnotenia inovačného potenciálu centra je aj podpora výchovy nadaných výskumných pracovníkov. Hlavným koordinátorom projektu je prof. Ing. Dušan Galusek, DrSc., prorektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne.

Budovanie centra FunGLASS je v súlade so Stratégiou výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky (RIS3).





AIS E-learning Webmail Kontakty Strava Knižnica