Pripomíname si august 1968

Trenčianska univerzita si položením venca k Pamätníku obetiam komunizmu pripomenula udalosti z 21. augusta 1968. V tú noc napadli armády z piatich krajín Varšavskej zmluvy Česko-slovensko a životy ľudí v našej krajine obrátili naruby. Nádeje vkladané do vtedajšieho obrodného demokratizačného procesu v spoločnosti, vedeného Alexandrom Dubčekom, okupácia zmarila a nastúpila takzvaná politika normalizácie. Ubehlo odvtedy už 55 rokov, ale tento dátum nám stále pripomína vzácne hodnoty.

„Ľudia veľmi rýchlo zabúdajú. Slobodu a demokraciu vnímajú ako samozrejmosť, ktorá akoby tu bola vždy. Jeden z dátumov, ktoré nám každoročne pripomínajú, že to tak nie je, je 21. august 1968. Tento dátum nás upozorňuje aj na významné osobnosti. Jednou z nich je Alexander Dubček, ktorého meno s nosí v názve naša univerzita,“ uviedol rektor univerzity Jozef Habánik.

Uprednostňovanie vlastných kariér pred verejným blahom, pred vlastnou krajinou je ukážkou toho, ako veľmi škodlivé môžu byť ideológie. Nech nám tento deň pripomína, že okupácia Československa síce zastavila Pražskú jar, no nedokázala zlikvidovať základnú ľudskú túžbu po slobode a „leto“ napokon predsa len prišlo. Omnoho neskôr, ale prišlo.

AIS E-learning Webmail Kontakty Strava Knižnica