Naša univerzita je súčasťou festivalu STARMUS

V máji 2024 sa stane Slovensko organizátorom výnimočného festivalu vedy s názvom Starmus VII, na ktorom sa zúčastní 21 laureátov Nobelovej ceny. Festival bude sprevádzaný bohatým kultúrnym programom, vrátane viacerých svetových hviezd, a naša univerzita je akademickým partnerom tohto podujatia.

Starmus je globálny festival vedeckej komunikácie a umenia, ktorý spája tie najbrilantnejšie mysle planéty, umenie, hudbu a vedu s cieľom zlepšenia vedeckej komunikácie. Každý ročník festivalu je organizovaný na konkrétnu tému súvisiacu s prieskumom vesmíru a zahŕňa prednášky, debaty, panelové diskusie, výstavy, koncerty, filmové projekcie a ďalšie aktivity.

Starmus VII má tému Od hviezd na Zem a chce zvýšiť povedomie o skutočnostiach, ktoré napriek ich celkom priamočiarej jednoduchosti mnohí ešte neprijímajú ako realitu. Naša planéta je krehká a podstatné dôkazy, ktoré vedci všeobecne akceptujú, naznačujú, že sa blíži „bod zlomu“, po ktorom sa naša schopnosť obmedziť klimatické zmeny a katastrofálne dopady, ktoré s nimi súvisia, dramaticky zníži. Klimatické zmeny by nakoniec mohli spôsobiť, že život na Zemi nebude udržateľný. Starmus problém nevyrieši, to dokáže len celosvetové úsilie, ale ponúka dôležitý hlas na zvýšenie povedomia o naliehavosti, ktorú teraz potrebujeme.

„Som rád, že Trenčianska univerzita môže participovať na takomto významnom podujatí a ako akademický partner môžeme na našej pôde zorganizovať dňa 15. mája dve prednášky významných osobností. Privítame Boba Bishopa, matematika, fyzika a informatika a tiež Davida Eichera redaktora, spisovateľa a popularizátora vedy,“ ozrejmil rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik.

Na festivale vystúpia ako rečníci svetoznáme osobnosti, ako napríklad Jane Goodall odborníčka na primáty a antropologička, Kathryn Thornton fyzička a bývalá astronautka NASA, ale aj Brian May hudobník a hlavný gitarista rockovej skupiny Queen, astrofyzik a spoluzakladateľ Starmusu, ktorý zároveň vystúpi aj ako hudobník. Vystúpi tu tiež ikonická punk-rocková kalifornská kapela The Offspring.

 

Viac informácií na: STARMUS Festival

AIS E-learning Webmail Kontakty Strava Knižnica