Víťazné kolekcie medzinárodnej súťaže Módny návrhár exkluzívne v Púchove

Fakulta priemyselných technológií Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne oslavuje 20-ty, jubilejný rok svojej existencie. Za ten čas vychovala už 1741 absolventov. Špecializuje sa na výchovu odborníkov v oblasti rôznych materiálov, okrem iného aj textilu. Študijný program Textilná technológia a návrhárstvo sa teší záujmu nielen slovenských, ale aj zahraničných študentov, ktorí tu rozvíjajú svoju umeleckú kreativitu, ale aj remeselné zručnosti. Každoročne ich prezentujú na rôznych výstavách a najnovšie má verejnosť možnosť vidieť práce študentov Trenčianskej univerzity v Župnom dome v Púchove. Študenti tu na vernisáži predviedli výber semestrálnych a bakalárskych prác z oblasti textilného a odevného dizajnu. Vernisáž výstavy bola spojená s prehliadkou modelov víťazných kolekcií česko-slovenskej súťaže „Módny návrhár z rokov 2011-2015“. Tieto modely má verejnosť možnosť vidieť až do konca marca.

Na oddelení priemyselného dizajnu v Púchove je koncepcia výučby založená predovšetkým na podpore individuálneho prístupu vo vyjadrovaní každého študenta, jeho špecifických intelektuálnych, technických, výtvarných a invenčných schopností. A to prinieslo univerzite úspech. Aktivity katedry sú mimoriadne bohaté. V minulom akademickom roku organizovala výstavy prác študentov v Liberci, v Slovenskom inštitúte v Prahe a v Ríme, tento rok na nich čaká ešte Moskva. Na Slovensku študenti vystavovali svoje módne kreácie v Liptovskom múzeu  v Ružomberku, v Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne a Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku.

Medzi najvýznamnejšie medzinárodné konferencie, ktorých sa zúčastňujú patrí TEXCO, a môžu sa pochváliť aj niekoľkonásobnými medailovými umiestneniami práve na spomínanej  Česko-slovenskej súťaži „Módny návrhár“.  Výsledky a výstupy študentov sú prezentované na výstavách a módnych prehliadkach doma aj v zahraničí. Nie sú to obyčajní módni návrhári. Študenti sú vedení, aby vo svojej tvorbe brali do úvahy úžitkové vlastnosti aj z hľadiska použitých materiálov. Na zadané témy preto musia reagovať nielen z umeleckého, ale najmä technického hľadiska. Štúdium tak umožňuje skĺbiť technické poznatky s ich estetickým a umeleckým cítením. Verejnosť mala v Trenčíne možnosť pozrieť si jednu z výstav s názvom „Slovanská duša“ do konca januára v Galérii M.A. Bazovského. Prezentované boli aj návrhy študentov na textilné dezény, prezentujúce širokú škálu techník, od akvarelu, maľby temperou, experimentovania so škvrnou a odtlačkami až po koláž. Práve táto ručná „poctivá“ práca a neopakovateľný rukopis dávajú dielam autentickosť a originalitu, čo je v dnešnej dobe používania masového grafického dizajnu v textilnom priemysle vzácnosťou.





AIS E-learning Webmail Kontakty Strava Knižnica