Uplatniteľnosť absolventov Trenčianskej univerzity je na popredných miestach
Centrum vedecko-technických informácií zverejnilo koncom roka 2016 štúdiu o zamestnanosti absolventov vysokých škôl. Vychádzalo v nej z rokov 2014 a 2015, kedy ukončilo niektorý z troch stupňov vysokoškolského štúdia celkovo 82 496 absolventov. Z nich niečo vyše polovica prvý stupeň, čím vznikol predpoklad, že budú ďalej pokračovať vo vzdelávaní, avšak u absolventov II. a III. stupňa vysokoškolského štúdia predpokladá ich vstup na trh práce. Štúdia sa zamerala na rozbor štatistických výsledkov nezamestnanosti absolventov a jej príčin, pričom berie do úvahy práve kľúčový faktor a to dopyt po danej profesii. Viac ako polovicu z celkového počtu absolventov tvorili absolventi spoločenských vied, náuk a služieb.
Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne mala v danom období 931 absolventov I. stupňa, 550 absolventov II. stupňa a 36 absolventov III. stupňa VŠ štúdia. Z týchto absolventov bolo evidovaných nezamestnaných 44 absolventov II. stupňa a len 1 absolvent III. stupňa vysokoškolského štúdia. To zaradilo Trenčiansku univerzitu v danej štúdii aj podľa portálu Profesia do TOP 10 rebríčka najžiadanejších absolventov z jednotlivých slovenských univerzít a vysokých škôl.
Ako uviedol rektor univerzity Jozef Habánik „publikovanie uvedených údajov je pre školu potešujúce, ale na druhej strane je veľkým záväzkom tento pozitívny trend udržať, obstáť v náročnej konkurencii a mať schopnosť dostatočne pružne a flexibilne reagovať na požiadavky trhu práce. Trendom posledných rokov na Trenčianskej univerzite je štúdium priamo v praxi a riešenie prípadových štúdií v konkrétnych partnerských podnikoch“.
O aké odbory je v praxi skutočný záujem?
Celkovo ku koncu roka 2015 evidoval ÚPSVaR celkovo 5092 čerstvých absolventov, uchádzajúcich sa o zamestnanie. Zaujímavým údajom štúdie Centra vedecko-technických informácií je miera nezamestnanosti podľa skupín odborov, ktorá ukazuje, aké profesie sú pre trh práce kľúčové a o ktoré nie je záujem. U absolventov I. stupňa sú najžiadanejšie technické vedy a náuky, najmenej zaujímavé sú bezpečnostné vedy a náuky. U absolventov II. stupňa vysokoškolského vzdelania je najväčší záujem, resp. najnižšia nezamestnanosť v technických vedách a v zdravotníckych odboroch. Úplne rovnako sú na tom absolventi III. stupňa.
V porovnaní s predchádzajúcim obdobím poklesol počet nezamestnaných absolventov o 1241. Situácia na trhu práce ukazuje aj naďalej trend technických, ekonomických a zdravotníckych smerov, čo sú odbory, ktoré je možné študovať na Trenčianskej univerzite, a to na štyroch rôznych fakultách a dvoch špecializovaných pracoviskách. Vzhľadom na vysokú koncentráciu strojárskeho, automobilového ale aj sklárskeho priemyslu nachádzajú okamžité uplatnenie aj priamo v regióne.
Podľa slov rektora univerzity Jozef Habánika je zaujímavým elementom aj uplatnenie absolventov v zahraničí a univerzita eviduje narastajúci záujem zahraničných uchádzačov o štúdium týchto odborov práve v Trenčíne.