Univerzita si pripomenula 17. november a Nežnú revolúciu

15.11.2023

17. november je spomienkovým dňom Nežnej Revolúcie, dňom boja za slobodu a demokraciu, ktorú s odstupom času často berieme ako samozrejmosť. Demonštrácie a verejný tlak vtedy viedli k rezignácii komunistickej vlády a k vymenovaniu novej vlády.

Zástupcovia vedenia a študentov Trenčianskej univerzity si v stredu 15. novembra, položením vencov k Pamätníku obetiam komunizmu na námestí sv. Anny v Trenčíne, pripomenuli udalosti, ktoré priniesli do našej spoločnosti a krajiny zmeny.

17. november je zároveň aj Medzinárodným dňom študentstva. Tento deň bol ustanovený ako spomienka na počesť udalostí, ktoré sa odohrali v novembri 1939 kedy študenti prejavili svoju nespokojnosť s totalitným režimov.

Ako uviedol rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik, v novembri 1989 zohrali významnú úlohu študenti vysokých škôl, ktorí sa stali katalyzátorom všetkých neskôr nasledujúcich zmien. Udalostiam zo 17. novembra 1989, keď sa študentskými demonštráciami začala Nežná revolúcia, predchádzali nelegálne stretnutia študentov v Prahe aj v Bratislave. Poslucháči vysokých škôl ich zorganizovali práve v predvečer Medzinárodného dňa študentstva.

Študenti a zamestnanci Trenčianskej univerzity si pripomenuli deň študentov aj divadelným predstavením Nádej Dubček, ktoré zobrazuje príbeh významnej, medzinárodne uznávanej osobnosti Alexandra Dubčeka, predstaviteľa „socializmu s ľudskou tvárou“.

AIS E-learning Webmail Kontakty Strava Knižnica