Uctili sme si pamiatku hrdinov SNP

Spomienkovou slávnosťou a položením vencov k Pamätníku umučených na Brezine si aj tento rok zástupcovia Trenčianskej univerzity, Mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Ozbrojených síl SR, Zväzu protifašistických bojovníkov, Únie žien Slovenska, Jednoty dôchodcov Slovenska, ale aj žiaci základných škôl a trenčianska verejnosť spoločne uctili hrdinov a pripomenuli 79. výročie od vypuknutia Slovenského národného povstania. Slovenské národné povstanie bolo ozbrojené povstanie slovenského domáceho odboja počas druhej svetovej vojny proti vstupu nemeckých ozbrojených síl na naše územie.

Rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik sa prihovoril zúčastneným: „Odkaz SNP je dnes odkazom predovšetkým našej mladej generácii, aby sme nezabúdali na to, čo sa dialo počas druhej svetovej vojny. Slovenským národným povstaním sme sa ako národ prihlásili jednoznačne k mieru, slobode, demokracii, humanizmu a tolerancii. Zároveň sme jednoznačne vyjadrili odpor voči zverstvám a krutostiam fašizmu a nacizmu.“

Poslanec Mestského zastupiteľstva Trenčín Tomáš Vaňo, ktorý zastupoval primátora zdôraznil, že SNP bolo jedným z najväčších ozbrojených vystúpení proti fašizmu na našom kontinente. Šlo o spontánnu vzburu obyvateľov Slovenska proti diktatúre, proti neľudskosti režimu reprezentovaného nielen nacistickým Nemeckom, ale aj domácimi kolaborantmi. Pripomenul, že najmä vďaka SNP sa Slovensko v druhej svetovej vojne zaradilo na stranu víťazných mocností. „Dnešnej generácii je možno vzdialená predstava, že účastníci SNP, znášali útrapy vojny a museli bojovať o svoje životy, o svoju existenciu. Mnohí sa do Povstania zapojili ešte ako mladí ľudia, ktorí mali svoje plány a sny. Nie každý však mal šťastie, životy niektorých sa už nikdy nestihli naplniť. Na ich obeť pre našu slobodu a demokraciu nikdy nesmieme zabudnúť," doplnil vo svojom príhovore Vaňo.

AIS E-learning Webmail Kontakty Strava Knižnica