Trenčianska univerzita začala s výrobou špeciálnych ochranných štítov

Mladí výskumníci a technológovia Fakulty špeciálnej techniky Trenčianskej univerzity aktívne reagujú na výzvu  www.pomoznemocnici.sk, v ktorej lekári, sestry, záchranári a všetci v zdravotníctve bojujú nielen s vírusom Sars-Cov-2, ale aj s akútnym nedostatkom pomôcok, ktoré by ich mali chrániť pri práci.

Jednou z nich je ochranný štít, ktorý sme sa rozhodli zhotoviť v laboratóriách Fakulty špeciálnej techniky pomocou 3D tlačiarne PRUSA I3 MK3S. Tá vytvára 3D objekty technológiou FFF (Fused Filament Fabrication), teda postupným nanášaním roztaveného materiálu v tenkých vrstvách. V prípade výroby držiakov na ochranné štíty pre zdravotníckych pracovníkov je použitý materiál s označením PET-G, ktorý má veľmi dobré pružné vlastnosti a výtlačky sú zároveň dostatočné pevné. Čas potrený na vytlačenie jedného držiaka trvá cca 4 hodiny. Fakulta má k dispozícii jednu vlastnú 3D tlačiareň, naviac náš kolega Maroš Eckert ponúkol aj svoju vlastnú tlačiareň. Preto sme schopní vytlačiť 4 ochranné štíty za 8 hodín. Zatiaľ máme hotových 9 ochranných štítov a tlačíme ďalšie. V najbližších dňoch ich doručíme konkrétnym nemocniciam. 

Aj týmto spôsobom  pomáhame tým, ktorí denne bojujú s Corona vírusom.  Ako rektor univerzity ďakujem všetkým svojim kolegom za ochotu pomáhať, hľadať technologické riešenia a priamo ich aplikovať tam, kde je to aktuálne najviac treba. Osobitne ďakujem Marošovi Eckertovi, vážim si jeho odborný a ľudský prístup.

AIS E-learning Webmail Kontakty Strava Knižnica