Trenčianska univerzita rozširuje svoju vedeckú infraštruktúru o nové výskumné centrum
Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne rozširuje svoj vedecký park a infraštruktúru o Centrum pre testovanie kvality a diagnostiku materiálov (CEDITEK). Nové výskumné centrum je vybudované vďaka projektu spolufinancovaného z európskych štrukturálnych fondov v celkovej hodnote 7 803 840,- €.
CEDITEK bude s celoslovenskou pôsobnosťou zabezpečovať realizáciu špičkových výskumných a vývojových aktivít pre oblasť materiálového výskumu podľa zamerania súčastí Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, a to:
- Výskum skla, keramiky a silikátových materiálov, so špeciálnym zameraním pre aplikácie v strojárskom, automobilovom, sklárskom a obrannom priemysle a v oblastiach zameraných na zdravotnú starostlivosť a zvýšenie kvality života populácie Slovenskej republiky.
- Výskum so zameraním na nové typy progresívnych polymérnych a kompozitných materiálov - najmä plasty a gumu s požadovanými parametrami pre aplikácie v automobilovom priemysle a v oblastiach zameraných pre zníženie záťaže životného prostredia.
- Výskum kovových materiálov a kompozitov, so špeciálnym zameraním na zvýšenie ich úžitkových vlastností pre aplikácie v automobilovom, strojárskom a obrannom priemysle.
Vybudovaním výskumného centra sa vytvára multifunkčný priestor, ktorý má ambíciu vzájomne spojiť výskumné aktivity našich vedcov, regionálnych firiem, študentov i absolventov v nadväznosti na ich podnikateľské aktivity, prax a zvyšovanie konkurencieschopnosti.
Ako uviedol rektor univerzity Jozef Habánik: „vybavením laboratórií novou experimentálnou technikou vzniká výskumno-vývojový celok a nová infraštruktúra zameraná na základný a aplikovaný výskum a experimentálny vývoj v širokej škále pokročilých typov materiálov (nekovové anorganické materiály, nekovové organické materiály, kovové materiály a zliatiny, povlaky a tenké vrstvy) tak vytvára predpoklady pre širšie a efektívnejšie zapojenie Trenčianskej univerzity do kolaboratívnych projektov s akademickými aj priemyselnými partnermi v SR a v zahraničí. Univerzita týmto projektom dostáva nový vedecký rozmer a potenciál“.
Centrum pre testovanie kvality a diagnostiku materiálov je v súlade so Stratégiou výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky (RIS3). Projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Výskum a vývoj.