Trenčianska univerzita exceluje v programe Horizont 2020

14.11.2017

V najväčšom výskumnom a inovačnom programe Európskej únie Horizont 2020 sú k dispozícii financie vo výške takmer 80 mld. Eur. Cieľom programu je spájať výskum s inováciami a zaistiť, aby Európa produkovala špičkovú vedu a technológie, ktoré sú hybnou silou hospodárskeho rastu. Do programu sa zapojili nielen univerzity, ale aj rôzne firmy a organizácie. V týchto dňoch bolo zverejnené hodnotenie výsledkov a štatistík programu od januára 2014 do októbra 2017. Z celkových štatistík vyplýva, že program zafinancoval vyše 15 tisíc projektov v celkovej hodnote 26,65 mld. Eur. Súkromné firmy z tejto sumy dokázali získať až 28%. Najlepšou zo zapojených univerzít je University of Cambridge a najlepšou firmou Siemens.

Európska komisia spustila vizualizáciu doterajších výsledkov, vrátane najúspešnejších slovenských subjektov. TOP 3 na Slovensku z hľadiska objemu pridelených finančných prostriedkov tvoria: Energochemica Trading a.s., Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne a Farma Oborin s.r.o.. Trenčianska univerzita sa nielenže umiestnila v TOP 3 najúspešnejších slovenských subjektov vôbec, ale má zároveň najlepší výsledok spomedzi všetkých slovenských univerzít v tomto programe. Na svoje dva projekty získala cez 12 miliónov Eur. Najzaujímavejšou a najperspektívnejšou oblasťou, do ktorej sa univerzitní odborníci pustili je výskum skla a jeho špecifických vlastností v Centre pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá. V tomto výskumnom centre Trenčianska univerzita koordinuje ďalšie zahraničné univerzity a jeho cieľom je excelentný výskum a inovácie v oblasti skiel so špecifickými vlastnosťami. Sklo tak bude mať omnoho širšie využitie nielen v sklárskom priemysle, ale tiež v automotív segmente, či v zdravotníctve.

Rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik toto hodnotenie považuje za povzbudenie a motiváciu pre ďalšie dobré a inovatívne nápady a dodáva, že „aj menšia univerzita vie byť excelentná v medzinárodnom meradle, pokiaľ sa vie efektívne špecializovať na užšie oblasti výskumu.“

Slovenské organizácie mali úspešných 231 projektov, čo je 1,53% z celkového počtu. Na excelentný výskum a rôzne vedecké projekty tak dokázali získať 74,27 mil. Eur, pričom prvých 5 najúspešnejších organizácií zo Slovenska získalo polovicu celého príspevku. 





AIS E-learning Webmail Kontakty Strava Knižnica