Trenčianska univerzita dostáva nový vedecký rozmer
Na Fakulte priemyselných technológií v Púchove, patriacej pod Trenčiansku univerzitu Alexandra Dubčeka v Trenčíne, bolo slávnostne otvorené nové vedecké špičkové pracovisko, ktoré tejto technickej fakulte otvára ďalšie možnosti spolupráce so zahraničnými priemyselnými a akademickými partnermi.
Svoj vedecký park a infraštruktúru obohatí o Centrum pre testovanie kvality a diagnostiku materiálov – CEDITEK, v celkovej hodnote 7 803 840,- Eur. Univerzita získala prostriedky pre projekt aj vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Výskum a vývoj.
Fakulta priemyselných technológií Trenčianskej univerzity patrí medzi najlepšie hodnotené technické fakulty na Slovensku. V kategórii „Veda a výskum“ je v hodnotiacom rebríčku ARRA na 2 mieste a rovnako tak aj v kategórii „Doktorandi“. Nové centrum CEDITEK má ambíciu zabezpečovať realizáciu špičkových výskumných a vývojových aktivít pre materiálový výskum s celoslovenskou pôsobnosťou, a to najmä v zameraní na výskum skla, keramiky a silikátových materiálov, výskum nových typov progresívnych polymérov a kompozitných materiálov a tiež na výskum kovových materiálov.
Spojením výskumných aktivít vedcov, študentov, absolventov a regionálnych firiem vznikne podľa rektora univerzity Jozefa Habánika nový priestor pre experimentálny vývoj širokej škály pokročilých typov materiálov. Praktické využitie nájdu najmä v strojárskom, automobilovom, sklárskom a obrannom priemysle, no aj v oblastiach zameraných na zdravotnú starostlivosť a zvýšenie kvality života. CEDITEK pomôže tiež výskumu plastov a gumy pre aplikácie v automobilovom priemysle, zamerané na znižovanie záťaže životného prostredia.
Nové centrum otvoril rektor univerzity v rámci konferencie Transfer technológií do praxe, ktorá sa zaoberá problematikou patentovania výskumných výsledkov a vývojom pre konkrétne požiadavky priemyselných podnikov. Trenčianska univerzita sa chce ešte širšie a efektívnejšie zapájať do kolaboratívnych projektov so slovenskými aj zahraničnými partnermi. V súčasnosti je napríklad lídrom troch európskych univerzít v projekte Excelentného centra pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá, ktoré sa má kompletne vybudovať do roku 2020.