Trenčianska univerzita bude „sharovať“ e-bicykle a skútre

20.12.2021

Študenti a zamestnanci Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne si budú môcť v priebehu budúceho roka uľahčiť presúvanie po meste pomocou e-bicyklov či skútrov, ktoré budú umiestnené priamo v areáloch fakúlt Trenčianskej univerzity. Univerzita tak okrem podpory mobility študentov chce prispieť k ochrane životného prostredia.

E-bicykle sú trendom v rýchlej preprave na čerstvom vzduchu. Tie univerzitné budú vybavené veľkým úložným priestorom a pohodlným "nízkym" nastupovaním, využívať budú kombináciu pohonu cez pedále s výraznou pomocou elektromotora a v prípade vybitia batérie ich bude možné používať ako klasické bicykle. Zelená alternatíva klasických skútrov šetrí životné prostredie, odvezie dvoch pasažierov, bude mať obmedzenú rýchlosť na 45km/h, dojazd 50 km a do 7 hodín sa skúter plne nabije.

„Študenti budú mať k dispozícii 15 takýchto skútrov a 30 elektro bicyklov. Rozmiestnené budú po fakultách univerzity, aby sa študenti mohli jednoduchšie presúvať medzi jednotlivými budovami,“ objasnil rektor  Trenčianskej univerzity Jozef Habánik, ktorý dodal, že univerzita získala prostriedky na zriadenie stanovísk v sume 266 010 EUR pomocou projektu Zelená revitalizácia a podpora udržateľnej mobility pre napĺňanie iniciatívy Race to Zero.

Študenti či zamestnanci budú môcť používať zariadenia prostredníctvom mobilnej aplikácie. Nájdu si najbližšie zariadenie a to sa im načítaním QR kódu na riadidlách alebo na zámku prostredníctvom aplikácie automaticky odomkne. V prípade stanovísk s nabíjačkami budú miesta na mape vyznačené s počtom voľných zariadení a aj voľných miest na nabíjanie. Po skončení jazdy sa zariadenie pripojí do nabíjačky a zamkne.

Nabíjačky pre nabíjanie elektrických bicyklov, kolobežiek, elektrických motoriek alebo skútrov budú obsahovať dva sloty - 2 x 230V zásuvku pre pripojenie zariadení s vlastnou nabíjačkou a 3x vstavanú jednosmernú nabíjačku s 42V/4A pre nabíjanie zariadení bez vlastnej nabíjačky. Nabíjacie stanice budú vyrobené z kompaktného odolného materiálu a všetky súčasti ako zásuvky a konektory budú vo vode odolnom prevedení. Tieto smart stojany so solárnymi článkami na streche budú obsahovať aj nabíjací výstup pre automobil. Celkovo bude Trenčianska univerzita disponovať 3 takýmito stojanmi a stane sa prvou univerzitou na Slovensku, ktorá má systém zdieľaných zariadení. Okrem študentov a zamestnancov univerzity budú môcť bicykle a skútre, za štandardnú tarifu, využívať prostredníctvom aplikácie aj ostatní občania mesta.

AIS E-learning Webmail Kontakty Strava Knižnica