Slovenská rektorská konferencia oslávila štvrťstoročie od založenia

Dňa 18. decembra 2017 sa pri príležitosti 25. výročia konalo slávnostné zasadnutie Slovenskej rektorskej konferencie, na ktorom sa okrem členov zúčastnili aj predseda výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport NR SR Ľubomír Petrák a štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľga Nachtmanová.

Slovenská rektorská konferencia reprezentuje vysoké školy, ktoré sú podľa slovenskej legislatívy vrcholné vzdelávacie, vedecké a umelecké ustanovizne. Vznikla transformáciou Slovenskej sekcie Klubu rektorov českých a slovenských vysokých škôl 25. novembra 1992. Podľa schválených stanov bola strategickým cieľom SRK koordinácia a podpora činnosti rektorov slovenských vysokých škôl v záujme utvárania vysokoškolskej politiky. Slovenská rektorská konferencia, teraz už ako orgán reprezentácie vysokých škôl, schvaľuje alebo sa vyjadruje k návrhom, ktoré jej predkladá MŠVVaŠ SR. V priebehu 25 rokov stáli na čele SRK desiati prezidenti a v súčasnosti je ním profesor Rudolf Kropil. V pléne Slovenskej rektorskej konferencie pôsobilo 131 rektoriek a rektorov – významné osobnosti slovenského akademického života, vedy, kultúry a umenia. Za uvedené obdobie sa členovia Slovenskej rektorskej konferencie stretli na viac ako 100 zasadnutiach a podujatiach. SRK okrem iného realizovala projekt inštitucionálneho hodnotenia vysokých škôl na Slovensku v spolupráci s EUA. V roku 2005 sa členovia SRK prihlásili k princípom Európskej charty výskumných pracovníkov a Kódexu správania pre nábor výskumných pracovníkov. SRK sa počas svojej existencie spojila s podnikateľskou sférou pri udeľovaní ceny Werner von Siemens Excellence Award, s Ľudovou bankou, a. s. udeľovala Grand Prix za vzdelanosť a od roku 2012 udeľuje Cenu SRK za umenie.

Na svojom rozšírenom zasadnutí Prezídia Slovenskej rektorskej konferencie, dňa 19. 12. 2017, ktoré sa venovalo aktuálnym otázkam vo vysokom školstve na Slovensku SRK prijala stanovisko ako napr.  konštatovanie, že návrh rozpočtu na verejné vysoké školy na rok 2018 je nedostatočný, nevytvára podmienky pre rozvoj vysokého školstva. Súčasný model financovania verejného vysokého školstva považuje SRK za prekonaný. Návrh metodiky rozpisu dotácií musí rešpektovať potreby pracovného trhu, slovenskej spoločnosti a požiadavky vysokých škôl, SRK požaduje metodiku s garanciou platnosti minimálne na tri roky. Tiež žiada definovať a zvýšiť financovanie doktorandov vysokých škôl, čo je nevyhnutnou podmienkou kvalitného a tvorivého vysokoškolského, vedecko-výskumného a umeleckého prostredia.





AIS E-learning Webmail Kontakty Strava Knižnica