Slávnostné otvorenie unikátneho pracoviska hyperbarickej oxygenoterapie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne
Za prítomnosti Ministerky zdravotníctva Slovenskej republiky JUDr. Zuzany Zvolenskej, rektora Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne doc. Ing. Jozefa Habánika, PhD., riaditeľa Fakultnej nemocnice Trenčín RNDr. Jána Dubovského a ďalších významných hostí sa vo štvrtok 30. januára 2014 uskutočnilo slávnostné otvorenie vedecko-výskumného pracoviska Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne - hyperbarickej oxygenoterapie (HBO), ktoré vzniklo v spolupráci Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne s Fakultnou nemocnicou Trenčín. Pracovisko bolo vybudované v rámci vedecko-výskumného projektu „Dobudovanie technickej infraštruktúry pre rozvoj vedy a výskumu na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka prostredníctvom hyperbarickej oxygenoterapie“.
Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne rekonštrukciu priestorov pracoviska HBO realizovala od októbra 2013 do januára 2014. V tomto období boli prebudované priestory pôvodnej budovy HBO vo Fakultnej nemocnici Trenčín a k dvom jednomiestnym hyperbarickým komorám bola nainštalovaná nová vedecko-výskumná 12-miestna hyperbarická komora s monitorovacím systémom. Súčasťou projektu bolo aj zabezpečenie ďalšieho prístrojového vybavenia na uskutočňovanie výskumných a vedeckých činností. Nové prístrojové vybavenie tvoria diagnostické prístroje na stanovenie porúch funkčnosti a cievneho zásobovania organizmu, konfokálny endomikroskopický systém i nadštandardné vedecko-výskumné laboratórium v celkovej výške viac ako 3 miliónov EUR.
Rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne doc. Ing. Jozef Habánik, PhD., uviedol: „Modernizácia a skvalitnenie technickej infraštruktúry Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne zvýši schopnosť efektívne spolupracovať s výskumnými inštitúciami doma i v zahraničí, ako aj so subjektmi spoločenskej a hospodárskej praxe prostredníctvom transferu poznatkov a technológií. V rámci tohto vedecko-výskumného projektu je prínosom nielen skúmanie efektu podávaného kyslíka v hyperbarickom prostredí, ale hlavne možnosť tieto vedecké poznatky použiť následne ako liečbu pre pacientov. “
Hyperbarická oxygenoterapia je modernou metódou v liečbe mnohých ochorení a preto si vyžaduje, aby vznikali vedecké projekty, ktorých poznatky pomôžu neskôr samotnej liečbe pomocou hyperbarickej oxygenoterapie. Použitie tejto metódy okrem liečby rán sa dá využiť aj u ochorení ako sklerosis multiplex, špecifických zápalov čreva, reumatických ochorení i zmien v perfúzii tkanív jednotlivých orgánových systémov so špecifickým klinickým dôsledkom. Z unikátneho vedecko-výskumného pracoviska hyperbarickej oxygenoterapie na novom pracovisku HBO bude niekoľko praktických prínosov pre liečbu. Rozšíria sa terapeutické možnosti liečby ochorení, kde zlyháva prísun kyslíka do tkaniva. Ide najmä o cievne ochorenia a nimi podmienené rany, cievne komplikácie diabetes mellitus (tzv. diabetické nohy), špecifické zápalové ranové komplikácie, popáleniny, otravy oxidom uhoľnatým, akútne straty sluchu, stavy po poškodení mozgu z nedostatku kyslíka, či už poškodené zápalom, po úraze alebo po CMP (mozgovej príhode).
Riaditeľ Fakultnej nemocnice Trenčín RNDr. Ján Dubovský uviedol: „Rozvoj Fakultnej nemocnice Trenčín ako koncovej nemocnice v kraji vnímam ako veľmi potrebný. Taktiež veľmi pozitívne vnímam spoluprácu s Trenčianskou univerzitou Alexandra Dubčeka v Trenčíne a podobné formy spolupráce uvítame aj v budúcnosti.“