Pozvánka na zamykanie nočnej oblohy 2017
Pozývame Vás na „Zamykanie nočnej oblohy“, ktoré sa uskutoční v sedle Kykula v katastri obce Chocholná - Velčice, v blízkosti starej školy na štátnej hranici. Pozoruje sa iba v prípade pekného počasia a priaznivej predpovede! Akcia sa koná v rámci medzinárodného programu International Meteor Organization. Cieľom je spoznávanie nočnej oblohy, pozorovanie astronomickým ďalekohľadom a možnosť sledovať meteorické roje Orionidy, Tauridy a epsilon Geminidy. Pre tento druh pozorovania je potrebné si priniesť spacák, karimatku, baterku, hodinky, niečo na opekanie a platný občiansky preukaz. Hudobný nástroj je vítaný. Dobrá nálada je nutná. Zraz je o 16:00 hod. pri penzióne Stará Škola na Kykule. Organizátor si vyhradzuje právo použiť získané údaje pre vedecké účely. Všetci záujemcovia sa musia ohlásiť dopredu na dole uvedené telefónne číslo.
Termín konania expedície:
21. – 22. októbra 2017
Doprava na miesto expedície:
Autom s účastníkmi expedície (treba sa vopred ohlásiť na doleuvedené telefónne číslo. Všetci záujemcovia sa ohlásia dopredu, aj v prípade individuálneho príchodu).
Do sedla Kykula autobusovou linkou Trenčín – Chocholná-Velčice, Kykula. Na zastávke Chocholná-Velčice, rázcestie vystúpiť. Odtiaľ doprava po ceste cca 4 km okolo starej školy ku štátnej hranici z ČR. Po slovenskej strane (ísť vľavo) štátnej hranice cca 500m na miesto pozorovania.
Alebo autobusovou linkou Trenčín – Drietoma na zastávku Drietoma, kotlina na štátnej hranici. Odtiaľ po ceste 1/50 na odbočku na obec Vyškovec. Prejsť cez obec Vyškovec, po asfaltovej ceste na slovenskú stranu. Na hranici odbočiť doprava. Po cca 500 metroch prejsť na slovenskú stranu štátnej hranice. Týmito cestami je možné ísť aj autom.
GPS súradnice miesta pozorovania N+48° 55' 27.49", E+17° 51' 37.40"
Ak máte záujem o ďalšie informácie obráťte sa na mailovú adresu hvezdaren@tnuni.sk alebo na telefónne číslo 0904 469 389.
Viac informácií o medzinárodnom projekte International Meteor Organization nájdete na www.imo.net. Informácie o pozorovaných meteorických rojoch sú na www.imo.net, www.meteorshowersonline.com a sk.wikipedia.org.