Pozvánka na meteorickú expedíciu Kykula 2018

13.07.2018

Astronomická pozorovateľňa profesora Alojza Cvacha  pri Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne Trenčianske osvetové stredisko Trenčín

pozýva na meteorickú expedíciu „Kykula 2018“, ktorá sa uskutoční v sedle Kykula v katastri obce Chocholná-Velčice, v blízkosti starej školy na štátnej hranici. Pozoruje sa iba v prípade pekného počasia! Pozorovanie sa koná v rámci medzinárodného programu International Meteor Organization. Programom je pozorovanie meteorických rojov (Perzeidy, Delta Akvaridy), pozorovanie astronomickými ďalekohľadmi, spoznávanie nočnej oblohy a opekanie. So sebou si prineste spacák, karimatku, baterku, hodinky, niečo na opekanie, platný občiansky preukaz. Hudobný nástroj je vítaný. Dobrá nálada je nutná.  Každý, kto chce stráviť noc v lone prírody pod  širákom (prípadne je možné zobrať si stan) a zúčastniť sa úchvatného prírodného divadla, je vítaný. Zraz je 11. 08. o 18:00 pri starej škole na Kykule alebo neskôr na mieste pozorovania. Organizátor si vyhradzuje právo použiť získané údaje pre vedecké účely.

Termín konania expedície:

11. – 12. augusta 2018

Doprava na miesto expedície:

Autom s účastníkmi expedície (treba sa vopred ohlásiť na doleuvedené telefónne čísla). Dobre je, ak sa všetci záujemcovia ohlásia dopredu, ak aj prídu individuálne.

Autobusovou linkou Trenčín – Drietoma na zastávku Drietoma, kotlina na štátnej hranici. Odtiaľ po ceste 1/50 na odbočku na obec Vyškovec. Prejsť cez obec Vyškovec, po asfaltovej ceste na slovenskú stranu. Na hranici odbočiť doprava. Po cca 500 metroch prejsť na slovenskú stranu štátnej hranice. Týmito cestami je možné ísť aj autom.

GPS súradnice miesta pozorovania N+48° 55' 27.49", E+17° 51' 37.40"

Ak máte záujem o ďalšie informácie obráťte sa na mailovú adresu dodo.tn@seznam.cz, alebo na telefónne číslo 0904 469 389.

Viac informácii o medzinárodnom projekte International Meteor Organization nájdete na: www.imo.net.

Informácie o pozorovaných meteorických rojoch sú na: www.imo.net, www.meteorshowersonline.comsk.wikipedia.org.

 

Mapa: A je stará škola na Kykule. Miesto pozorovania sa nachádza na mieste B.

AIS E-learning Webmail Kontakty Strava Knižnica