Medzinárodné výskumné centrum Trenčianskej univerzity FunGlass hodnotí prvý rok svojej činnosti

07.03.2018

V dnešných dňoch uplynie dvanásť mesiacov od spustenia implementácie projektu FunGlass, ktorý je najväčším slovenským vedecko-výskumným akademickým projektom financovaným z európskeho rámcového programu Horizont 2020. Projekt je unikátny v tom, že sa nezameriava na riešenie konkrétnej vedeckej úlohy, ale jeho cieľom je komplexná organizačno - personálna transformácia jestvujúceho pracoviska na výskumný inštitút, ktorý dokáže v kontexte Európskej Únie spĺňať kritériá excelentného výskumu v oblasti sklárskych vied a technológií.

Tento ambiciózny projekt realizujú vedci Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne v úzkej spolupráci s členmi konzorcia projektu, ktorými sú popredné európske inštitúcie v oblasti sklárskych vied a technológií z Nemecka (Friedrich – Alexander Universität Erlangen-Nürnberg a Friedrich-Schiller Universität Jena), Španielska (Consejo Superior de Investigaciones Científicas) a Talianska (Universita degli Studi di Padova). Prvý rok projektu sa dá charakterizovať ako budovanie základov, od ktorých sa bude rozvíjať ďalšia činnosť Centra. Zásadným spôsobom sa rozšírili personálne kapacity pracoviska a vytvorili sa organizačné štruktúry Centra.

Osobitnú zmienku si zaslúži v slovenských podmienkach jedinečná riadiaca štruktúra centra FunGlass. Najvyšší riadiaci orgán tvoria zástupcovia partnerov projektu, čím je garantovaná priama participácia špičkových európskych vedcov pri definovaní stratégie a kontrole činnosti Centra.  Získať status autonómneho pracoviska sa podarilo vďaka priamej angažovanosti rektora univerzity Jozefa Habánika a podpore Akademického senátu univerzity. Pre budúcnosť Centra je významné aj to, že členstvo v poradných orgánoch Centra prijali uznávané osobnosti v oblasti výskumu skla a keramiky z významných akademických inštitúcií z celého sveta (Čína, Brazília, USA, Turecko) a zástupcovia slovenského (RONA, a. s., Vetropack Nemšová, Johns Manville Slovakia, AGC Trenčín) a európskeho sklárskeho priemyslu (Corning, Glass Service, Stevanato Group, Colorobbia Italia). Ako uviedol riaditeľ centra a koordinátor projektu FunGlass Dušan Galusek, takéto postavenie vytvára pre Centrum možnosti pre výborný štart k ďalšiemu úspešnému rozvíjaniu sa, ale súčasne predstavuje aj veľkú zodpovednosť.

Centrum zamestnalo počas prvého roka už 39 pracovníkov na šiestich výskumných oddeleniach (oddelení biomateriálov, povlakovania, funkčných skiel, spracovania skla a centrálnych laboratórií, ako aj na pôvodnom pracovisku Centrum kompetencie pre výskum skla Vitrum Laugaricio). Novovytvorené postgraduálne pozície, resp. pozície vedúcich pracovníkov jednotlivých oddelení boli obsadené na základe medzinárodných výberových konaní, v ktorých uspeli nielen slovenskí výskumníci a výskumníčky, ale i záujemcovia/ záujemkyne z  Belgicka, Indie, Iránu, Španielska, Egypta a Číny. V rámci akreditovaného doktorandského študijného programu Anorganické technológie a nekovové materiály sa v ňom v súčasnosti vzdeláva 10 študentov zo Slovenska i zahraničia. 

Značná časť finančnej podpory Európskej únie v celkovej výške 15 miliónov Eur je určená na ďalšie vzdelávanie a podporu odborného rastu výskumníkov a doktorandov. V súčasnosti už pôsobia v rámci výskumných a tréningových stáží na zahraničných partnerských inštitúciách dvaja výskumní pracovníci a ďalších desať je pripravených vycestovať na dlhodobé (jednoročné) pobyty v najbližšom období. Ako vedci, tak i študenti majú pripravené „na mieru šité“ vzdelávacie a školiace plány zacielené na získavanie skúseností a „výskumného“ know how zo zahraničného vedeckého prostredia a ich spätnú aplikáciu v materskom Centre.

Rok 2018 je pre Centrum nemenej náročný a stoja pred ním ciele, ktoré sú podmienkou pre jeho ďalší rast a vytvorenie si pozície medzinárodne uznávaného výskumného centra v európskom meradle. Jedným z faktorov, ktoré zásadne ovplyvnia expanziu Centra je i záväzné spolufinancovanie projektu FunGlass zo strany MŠVVaŠ Slovenskej republiky prostredníctvom Operačného programu Výskum a Inovácie vo výške 10 miliónov Eur. Národné spolupodieľanie sa na financovaní je podmienkou pre ďalšiu finančnú podporu centra FunGlass zo strany Európskej únie v ďalšom období. Finančné prostriedky, ktorých pridelenie Centrum očakáva v tomto roku, budú zamerané predovšetkým na materiálne zabezpečenie Centra, t. j. na obnovu a rozšírenie výskumných objektov a rozšírenie už existujúcej špičkovej experimentálnej infraštruktúry o ďalšie unikátne zariadenia.

Doterajšie výsledky projektu a zámery centra FunGlass pre najbližšie obdobie sú predmetom zasadnutia riadiaceho Vedeckého výboru Centra pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá, ktoré sa koná v dňoch 7. – 8. marca 2018 na pôde Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne.





AIS E-learning Webmail Kontakty Strava Knižnica