Ja som už bola: Aby zdravé ženy ostali zdravými aj v Trenčíne

Osvetový projekt „Ja som už bola“, zameraný na podporu prevencie onkologických ochorení prsníka a skríningu rakoviny prsníka, už šiesty rok udeľuje Cenu Amazonka prevereným skríningovým mamografickým pracoviskám, tentoraz v Trenčíne. Cieľom je oboznámiť ženy o význame mamografického skríningu a povzbudiť ich k pravidelnému preventívnemu vyšetreniu prsníkov, ktoré im môže zachrániť život.

„Ja som už bola“ v Trenčíne

Osvetový projekt „Ja som už bola“ organizujú OZ Amazonky - člen medzinárodnej organizácie Europa Donna a Ružová stužka, n.f. Upozorňuje na potrebnú prevenciu rakoviny prsníka, spočívajúcu v zdravom životnom štýle (zdravá strava s prevahou ovocia a zeleniny, abstinencia, dostatok zdravého pohybu, kontrola hmotnosti) a na pravidelné samovyšetrenie prsníkov spolu s pravidelnou účasťou na skríningovom mamografickom vyšetrení, tzv.  OnkoKontrola. Prispieva k búraniu mýtov súvisiacich s týmto ochorením, ktoré sa dá sa liečiť aj vyliečiť, keď je zistené včas.

V Aule Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne sa v pondelok 18.11.2024 uskutoční slávnostné odovzdanie ocenení dvom mamografickým pracoviskám v Trenčíne.

„Teší nás, že na pôde našej univerzity môžeme privítať a oceniť prácu odborníkov za ich nenahraditeľnú úlohu v prevencii a liečbe závažných ochorení. Naša univerzita dlhodobo podporuje edukačno-osvetové aktivity zamerané na zlepšovanie zdravia a kvality života, snažíme sa našich študentov viesť k zodpovednému správaniu a správnym rozhodnutiam. Veríme, že aj táto udalosť pomôže zvýšiť povedomie o dôležitosti prevencie,“ hovorí Jozef Habánik, rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne.

Symbolickú sošku Amazonky odovzdajú zástupkyne pacientskych združení Rádiologickej klinike, s.r.o. a Rádiologickému oddeleniu Fakultnej nemocnice Trenčín. Projekt finančne podporuje Národný onkologický inštitút z finančných zdrojov Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.

Preverené skríningové mamografické pracoviská

Podpora skríningu, t.j. včasného odhalenia ochorenia je dôležitou súčasťou boja s rakovinou prsníka. Skríningová mamografia môže byť vykonávaná iba na preverených skríningových mamografických pracoviskách, ktoré spĺňajú prísne požiadavky. Pracoviská preveruje Pracovná skupina poverená Komisiou Ministerstva zdravotníctva SR pre zabezpečenie kvality v rádiodiagnostike, radiačnej onkológii a v nukleárnej medicíne. Už 23 preverených skríningových mamografických pracovísk v 19 mestách prešlo jej kontrolou s pozitívnym výsledkom. Ich zoznam vrátane kontaktov pravidelne aktualizuje MZ SR na svojej webstránke: https://www.noisk.sk/mamografickepracoviska

Ženy v  každom kraji na Slovensku majú možnosť absolvovať skríningové mamografické vyšetrenie prsníkov kvalifikovaným tímom odborníkov v niektorom z najmodernejších preverených skríningových mamografických pracovísk disponujúcim vysokokvalitným mamografickým prístrojom. V prípade potreby sú doplnené ďalšie vyšetrenia, výsledok je oznámený osobne, ihneď, vrátane možnosti konzultácie s lekárom o ďalšom postupe zdravotnej starostlivosti. Prísť môžu na dohodnutý termín aj bez žiadanky od lekára.

Mamografia zachraňuje životy

Celoplošný organizovaný skríningový program karcinómu prsníka (tzv. mamografický skríning) sa začal v septembri 2019 aktívnym pozývaním asymptomatických žien vo veku 50 - 69 rokov.  Tieto ženy pozývajú ich zdravotné poisťovne podľa presne stanovených kritérií.

Nárok na bezplatné skríningové mamografické vyšetrenie má ročne na Slovensku viac ako 360 000 žien. V roku 2023 absolvovalo na preverených skríningových mamografických pracoviskách skríningovú mamografiu 55 874 žien. Diagnostikovaných bolo 261 karcinómov prsníka. Hoci účasť na skríningovom mamografickom vyšetrení každým rokom rastie, stále zaostávame v medzinárodnom porovnávaní. Odborníci pripisujú toto nízke číslo nedostatočnej starostlivosti žien o vlastné zdravie, ale aj neopodstatnenému strachu z mamografického vyšetrenia. „Hlavným cieľom mamografického skríningu je celkové zníženie úmrtnosti na rakovinu prsníka včasným zachytením najmenších ložísk onkoochorenia prsníka skríningovou mamografiou a ich skorou liečbou. Podmienkou je aspoň 70 % účasť žien vo veku 50 – 69 na skríningovom mamografickom vyšetrení. Takáto účasť by zabezpečila zníženie úmrtnosti na rakovinu prsníka na Slovensku o 30 %, a zachránila by približne 300 životov ročne,“ hovorí Jana Trautenberger Ricová, koordinátorka skríningov a riaditeľka Národného onkologického inštitútu.

Aká je realita na Slovensku?

Rakovina prsníka je najčastejší zhubný nádor u žien na Slovensku. Každý rok je registrovaných viac ako 3 000 nových prípadov a ročne mu podľahne 900 žien. Skríningové mamografické vyšetrenie je najspoľahlivejšia metóda na odhaľovanie nádorov prsníka, pričom dávka ožiarenia pri vyšetrení neprekračuje odporúčanú bezpečnú úroveň.

Ženy by sa nemali báť skríningového mamografického vyšetrenia pod dohľadom lekára a za využitia tej najmodernejšej techniky. Mali by mať obavy z nedôsledného sledovania vlastného zdravia. Každá žena si musí uvedomiť, že zdravie sa začína v jej vlastných rukách, a jej správanie sa je vzorom aj pre jej vlastné deti a vnúčatá. Pravidelné vykonávanie nielen samovyšetrenia, ale aj skríningové mamografické vyšetrenie každé dva roky totiž dokážu odhaliť včasné štádia rakoviny, ktoré sú veľmi dobre liečiteľné a zachránia mnohým roky kvalitného života,“ vysvetľuje Alena Kállayová, správkyňa Ružovej stužky a dodáva, že výhodou mamografického vyšetrenia je, že dokáže odhaliť ochorenie už o 3 – 5 rokov skôr, než by ložisko odhalilo bežné vyšetrenie u gynekológa pohľadom a pohmatom.

Trenčianske pracoviská

Pre obyvateľky Trenčína a blízkeho okolia sú k dispozícii dve preverené skríningové mamografické pracoviská, ktoré dokážu zabezpečiť kvalitný a komplexný postup ženy v skríningu, vrátane manažmentu zistených patologických nálezov.

O pracovisku Rádiologická klinika, s.r.o.

Rádiologická klinika s.r.o. v Trenčíne je ako poskytovateľ ambulantnej zdravotnej starostlivosti v prevádzke od roku 2004, v januári 2005 zakúpili prvý mamografický prístroj. Od decembra 2015 pracujú s novým digitálnym mamografickým prístrojom vybaveným aj digitálnou tomosyntézou. V období inštalácie išlo o najmodernejší prístroj v strednej Európe. Skríningovým mamografickým pracoviskom sa Rádiologická klinika stala medzi prvými v roku 2019. V rámci skríningu vyšetrili na základe pozývacích listov od zdravotných poisťovní 3 753 žien. Celkovo od roku 2005 realizovali 123 540 mamografických vyšetrení, pričom k stabilnej klientele patrí viac ako 30 500 žien.

„Za takmer 20 rokov prevádzky sme diagnostikovali 683 nových prípadov karcinómu prsníka u žien, ktoré k nám pravidelne chodia na kontroly. Ostatných 350 žien s diagnostikovaným karcinómom bolo riešených mimo nášho pracoviska, v Bratislave, na onkologických pracoviskách a pod. Za výhodu nášho pracoviska považujeme najmä stabilný kolektív lekárov a rádiologických technikov, ženy ku nám chodia do známeho prostredia. Podozrivé nálezy riešime okamžite biopticky a podrobne informujeme o možnostiach liečby,“ hovorí Jana Slobodníková, medicínska riaditeľka a odborná garantka Rádiologickej kliniky.

O pracovisku Rádiologické oddelenie Fakultnej nemocnice Trenčín

Rádiologické oddelenie FN Trenčín patrí k moderne vybaveným pracoviskám diagnostického zobrazovania na Slovensku. Mamografické pracovisko poskytuje komplexnú diagnostiku prsníkov pre ženy, vrátane prevencie, skríningu a diagnostiky ochorení prsnej žľazy, čím významne prispieva k zvyšovaniu šancí na úspešnú liečbu a zlepšovanie kvality života žien. Skríningové mamografické vyšetrenia sa vo FN Trenčín vykonávajú v rámci národného organizovaného skríningového programu od roku 2020. Ročne vyšetria viac ako 2 500 žien vo veku 50 – 69 rokov a ďalších 3 000 žien v rámci prevencie a ochorení prsnej žľazy. Ambulanciu navštevuje tiež niekoľko desiatok mužov s ochorením prsníka.

„Našou snahou je empatickým prístupom a vysokou profesionalitou pomáhať ženám vysporiadať sa s prvým stretnutím sa s diagnózou karcinómu prsníka. Všetky ženy sú usmerňované v prvom kontakte skúsenou sestrou a edukovaným tímom rádiologických techničiek, následne je vyšetrenie hodnotené skúseným tímom radiológov, ktorý vyhodnocuje snímky a vykonáva potrebné diagnostické postupy. Pracovisko úzko spolupracuje s odborníkmi z oblasti chirurgie, gynekológie a onkológie pre potrebné následné vyšetrenia alebo liečbu,“ hovorí rádiológ Mário Bôžik, zástupca primára Rádiodiagnostického oddelenia FN Trenčín.

 

Cena „Amazonka“ – aby zdravé ženy mohli ostať zdravými

Pacientske združenia OZ Amazonky, Europa Donna Slovakia a Ružová stužka, n.f. venujú postupne už niekoľko rokov prevereným skríningovým mamografickým pracoviskám ocenenie Amazonka od žien, ktoré prežili rakovinu prsníka a rozumejú, aké dôležité je zdravie, a preto pomáhajú zdravým ženám, aby zdravé zostali. Ocenenie Amazonka udelili už desiatim pracoviskám.

„Autorkou sošky Amazonky, ktorú dostane ocenené overené pracovisko, je umelkyňa vystupujúca pod menom Hromula. Osudy a príbehy členiek občianskeho združenia ju oslovili natoľko, že na ich základe vytvorila toto umelecké dielo. Amazonke chýba jeden prsník ako symbol ženskosti, o ktorý pacientky s karcinómom prsníka niekedy prichádzajú, a jej odev je vytvorený z obväzov. Hoci zvonku pôsobí krehko, vo vnútri sochy je kameň – symbol odvahy a nezlomnosti, s akou ženy Amazonky bojujú o zdravie svoje aj všetkých žien Slovenska,“ vysvetľuje Ľubomíra Adamčiová, členka predstavenstva OZ Amazonky a dodáva: „Občianske združenie Amazonky už 11 rokov apeluje na všetky ženy, aby nepodceňovali prevenciu. Je dôležité, aby ženy vedeli, že pri návšteve lekára sú v dobrých rukách. Mnoho našich členiek je dôkazom, že mamografia má zmysel a môže zachraňovať životy.“

 

www.ozamazonky.sk                         www.ruzovastuzka.sk

www.onkokontrola.sk                     www.mamograf.sk

 

 

Kontakt na skríningové mamografické pracoviská v Trenčíne:

Rádiologická klinika, s.r.o.

K dolnej stanici 18

911 01  Trenčín

Tel: 0917 313 323

Objednávanie počas pracovných dní 11:00  - 15:15 hod.

Fakultná nemocnica Trenčín

Legionárska 594/28

911 01  Trenčín

Tel:  032/6566 860, 032/6566 383

Objednávanie počas pracovných dní 7:00 - 14:00 hod.

 

Na stretnutí sa zúčastnili:

doc. Ing. Jozef Habánik, PhD. - rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne

MVDr. Jana Trautenberger Ricová - riaditeľka Národného onkologického inštitútu a koordinátorka skríningov

Ľubomíra Adamčiová – členka predstavenstva OZ Amazonky

MUDr. Alena Kállayová – správkyňa Ružová stužka, n.f.

Doc. MUDr. Jana Slobodníková, CSc, MPH - medicínsky riaditeľ a odborný garant Rádiologickej kliniky s.r.o. Trenčín, vedúca Sekcie mamárnej diagnostiky SRS SLS, vedúca Katedry LVMZaVZ Fakulty zdravotníctva TnUAD v Trenčíne

MUDr. Mário Bôžik – rádiológ, zástupca primára Rádiodiagnostického oddelenia FN Trenčín





AIS E-learning Webmail Kontakty Strava Knižnica