Centrum pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá vstupuje do druhej výzvy
Centrum pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá je jedným z úspešných projektov európskeho rámcového programu pre podporu výskumu a inovácií Horizont 2020 v rámci dvojfázovej výzvy Widespread: Teaming „Šírenie excelencie a podpora účasti“.
Celkovým zámerom projektu TnUAD v Trenčíne je upgrade existujúceho Centra excelentnosti pre keramiku, sklo a silikátové materiály (CEKSiM) na medzinárodne etablované Centrum pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá – FunGLASS. Špecializáciou budúceho Centra je excelentný výskum v oblasti skiel so špecifickými vlastnosťami (luminescenčné, elektrické, sorpčné) a povrchová funkcionalizácia konvenčných skiel, modifikácia ich vlastností a prideľovanie nových funkcionalít s uplatnením napr. v energetickom, automobilovom priemysle, ako aj v zdravotnej starostlivosti.
Hlavným koordinátorom projektu je prof. Ing. Dušan Galusek, DrSc., prorektor pre vedu, výskum a medzinárodné vzťahy Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne a súčasne vedúci pracoviska CEKSiM. Partnermi sú renomované európske inštitúcie pod vedením uznávaných osobností v oblasti sklárskeho výskumu: prof. Enrico Bernardo z Univerzity v Padove (Taliansko); prof. Aldo Boccaccini z Inštitútu biomateriálov z Univerzity Friedricha – Alexandra v Erlangene, Nemecko; prof. Alicia Durán z Inštitútu skla a keramiky Španielskeho národného výskumného centra a prof. Lothar Wondraczek z Otto-Schott inštitútu Univerzity Fridricha Schillera v Jene, Nemecko.
Členovia tímu pracovali v rámci prvej fázy riešenia projektu (jún 2015 – máj 2016) na príprave detailného finančného a podnikateľského plánu. Východiskom pri spracovávaní plánu obnovy budúceho Centra bola analýza súčasného stavu pracoviska CEKSiM (z hľadiska personálneho, technického a finančného zabezpečenia), návštevy členov TnUAD tímu v partnerských inštitúciách s cieľom získať poznatky a skúsenosti s organizáciou a riadením takýchto centier a benchmarkingu popredných výskumných a akademických inštitúcií zaoberajúcich sa výskumom skla a keramiky v EÚ i vo svete.
Uvedený finančný a podnikateľský plán bude v najbližších mesiacoch predmetom hodnotenia Európskou komisiou a súčasne sa stane, v prípade kladného ohodnotenia návrhu, základným pilierom návrhu konzorcia pre vstup do druhej fázy výzvy so začiatkom od r. 2017 do r. 2023. Ako uviedol rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik, ambíciou tímu v koordinácii s partnermi je postupne povýšiť budúce FunGLASS Centrum na úroveň uznávaných vedeckých a inovatívnych lídrov v oblasti jeho výskumného zamerania. Získanie postu akceptovaného pracoviska v medzinárodnom meradle je v zmysle navrhovaného plánu založené nielen na intenzívnych výskumných aktivitách, ale i na aktivitách, ktoré takúto vysoko profesionálnu činnosť podmieňujú, t. j. vybudovaní základných riadiacich štruktúr, vybudovaní a rekonštrukcii priestorov, obstaraní technickej infraštruktúry a v neposlednom rade i aktívnej personálnej politike. Postupné budovanie Centra predpokladá vytvorenie 44 nových pracovných miest pre vysokokvalifikovaných výskumníkov a administratívny personál. K zabezpečeniu jeho špičkovej kvality plán nezabúda ani na vytvorenie podmienok pre príchod vysoko kvalitných pracovníkov zo zahraničia, a tréning zamestnancov prostredníctvom stáží a výmenných pobytov na partnerských pracoviskách. Plán na zriadenie medzinárodného doktorandského (PhD) študijného programu a udeľovania spoločných diplomov predstavuje značný potenciál pre zvýšenie úrovne výchovy a vzdelávania mladých výskumných pracovníkov.
Centrum počíta so zabezpečením financovania projektu s prostriedkami programu Horizont 2020, ktoré sú určené na pokrytie personálnych nákladov a tréningu pracovníkov (15mil. €) a pri dobudovaní infraštruktúry s naviazanou výzvou Operačného programu Výskum a Inovácie (8 – 10mil. €).
Podporu k vytvoreniu Centra pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá prejavili i priemyselní partneri súčasného pracoviska CEKSiM (Johns Manville, a. s.; RONA, a. s.; Vetropack, s. r. o.) ako aj Zväz sklárskeho priemyslu Slovenskej republiky, Slovenská sklárska spoločnosť, Česká sklárska spoločnosť, z. s. a Medzinárodná komisia pre sklo (ICG – International Commission on Glass).